ÖZELEŞTİRİ YAPMAK LAZIM.

Ülke olarak, millet olarak,birey olarak; hiç böylesine ihtiyacımız olmamıştı öz eleştiri yapmaya! Birbirimize çamur atmadan, başımızı ellerimizin arasına alıp iyice düşünelim. Gelin hep beraber biz Laboratuvar sahiplerinin SWOT analizimizi yapalım. Mercek altına alalım; önce kendimizi, sonra temsil ettiğimiz meslek grubunu ve ülke ekonomisine sağlayabileceğimiz olumlu katkıları, aslında engel olabileceğimiz olumsuz yıpranmaları…

 

Örneklemelerde müsaadenizle mesleğim olan Diş Teknisyenliği üzerinden gideceğim, her kademeden meslektaşlarımızın kendilerine uyarlaması ümidiyle…

 

Yirmidört senedir aktif olarak Dental sektörünün içindeyim ve 14 yıldır da Laboratuvar sahibi konumundayım. Meslek hayatımda Avrupa’yı gezdim ve o ülkelerin Teknisyenlerini, Laboratuvar sahiplerini gözlemleme şansı buldum. Kendimizle onları kıyaslama imkânım oldu. Tüm bunların ışığında bu yazımda biz Laboratuvar sahiplerinin SWOT analizi üzerinde durmak istedim. Yani güçlü, zayıf yönlerimizi, fırsatlarımızı, tehditlerimizi mercek altına almak, özeleştiri yapmak istiyorum müsaadenizle. Elbette pek çok meslektaşımızdan olumsuz tepkiler alacağım, ancak içimizden hiç olmazsa birkaçımız bu yazımı yapıcı olarak değerlendirir ve ben de dâhil kendimize çeki düzen vermeye başlarsak ne mutlu bana. Bu arada ‘’istisnalar kaideyi bozmaz’’ cümlesinin altını çizmek istiyorum. Diğer taraftan aynı analizi patronlardan, çalışanlara ve her meslektaşımızın yapmasını tavsiye ediyorum. Yapalım ki zayıf yönlerimizi, güçlü yönlerimizi, fırsatlarımızı ve tehditlerimizi görelim. Yapalım ki negatif yanlarımız pozitife dönsün.

 

Kuvvetli Yönlerimiz:

 

Pratik zekâlıyız: Sorunlar karşısında geçici hızlı çözümler bulabiliyoruz. Yani durumu kurtarmasını iyi biliriz.

 

Stres altında çalışabiliyoruz: Hatta millet olarak stres altında daha verimli oluyoruz bile diyebilirim.

 

Her türlü olumsuz şartlara uyum sağlayabiliyoruz: Tüm imkânsızlıklara rağmen sunulan kısıtlı imkânlara çabuk adapte oluruz.

 

Fedakârız: İşimiz için sağlığımızdan hatta ailemizden dahi fedakârlık yapabiliriz.

 

Zayıf Yönlerimiz:

 

Yeterince araştırmıyoruz ve az okuyoruz: Kendimizi güncelleme ve geliştirme konusunda yeterince gayretli değiliz maalesef.

 

Eleştiriye açık değiliz: Yıkıcı olanları anlıyorum fakat yapıcı eleştirileri dahi tehdit olarak algılıyor hemen savunmaya geçiyoruz.

 

Paylaşımcı değiliz: Mesleğimden örnek verecek olursam; Sistemimizi kurduktan sonra iş disiplinini kaybediyoruz. Kendimizden başkasını düşünmüyoruz. Rahatlık en büyük düşmanımız,

Standartları korumada yeterince hassas değiliz: Bir standardı olan Mesleğimizin Standartlarına uyum sağlamayan Meslektaşlarımızın kendi belirlediği standardına dahi uymuyor önem vermiyor ve başkalarını önemsemiyoruz.

Bu da böyle olsun oluyor!

Durumu kurtarmak adına birçok standardı askıya alabiliyoruz!

 

Önyargılıyız: Karşımızdaki insanı çevremizdekilerden duyduklarımız kadar tanımayı, buna göre davranmayı ve hüküm vermeyi tercih ediyoruz.

 

Fırsatlarımız:

 

Uluslararası sosyal ağlar sayesinde iyice küçülen dünyada her türlü bilgiye çok daha hızlı ulaşılması.

 

Kriz ortamını fırsata çevirebilme şansına sahip olmamız.

 

Tehditlerimiz:

Yeni kuşağın daha az gayret sarf ederek daha iyi yerlere gelme beklentisi.

 

Yeterince araştırmacı ve girişimci olmamamız.

 

(her şey dâhil) sistemini kabullenmenin sonucunda çok fazla maliyet odaklı çalışmamız.

 

 

 

 

 

 

 

 

Samet KÖROĞLU

Diş Teknisyenleri Dernekleri Federasyonu

Genel Sekreteri